(URN (Uniform Resource Name چیست و چه تفاوتی با URI، URL دارد ؟

(URN (Uniform Resource Name چیست و چه تفاوتی با URI، URL دارد ؟Reviewed by صبا شادروز on Jul 22Rating: 5.0(URN (Uniform Resource Name چیست و چه تفاوتی با URI، URL دارد؟ | زنجان سایت (URN (Uniform Resource Name یک منبع اینترنتی است که بر خلاف URL دارای اهمیت ماندگار است که در این مقاله URN و تفاوت آن با URI، URL را توضیح میدهیم

تعریف (URN (Uniform Resource Name :

(URN (Uniform Resource Name یک منبع اینترنتی است که بر خلاف URL دارای اهمیت ماندگار است – یعنی مالک URN می تواند انتظار داشته باشد که شخص دیگری (یا یک برنامه) همیشه بتواند منابع را پیدا کند .

یک مشکل مکرر در استفاده از وب این است که محتوای وب گاهی اوقات به یک سایت جدید یا یک صفحه جدید در یک سایت منتقل می شود. از آنجا که لینک ها با استفاده از (Locators Resource Uniform (URLs ساخته می شوند، هنگامی که محتوا منتقل می شود، دیگر کار نمی کنند.

(URN (Uniform Resource Name چیزی شبیه یک URL به نظر می رسد. به عنوان مثال، در اینجا URN فرضیه ای است:

 urn: def: // blue_laser

‘def: //’ ممکن است یک آژانس یا یک فهرست قابل دسترسی از تمام واژهنامه ها، و دانشنامه ها در اینترنت را نشان دهد و ‘لیزر آبی’ نام یک اصطلاح است. نتیجه استفاده از آژانس می تواند ‘بهترین تعریف’، ‘طولانی ترین تعریف’ یا حتی همه تعاریفی باشد که آژانس می تواند از ‘لیزر آبی’ پیدا کند.

(URN (Uniform Resource Name
(URN (Uniform Resource Name

یک نشانی اینترنتی قابل مقایسه باید یک مکان خاص را برای یک تعریف از قبیل:

 https://whatis.techtarget.com/definition/blue-laser داشته باشد 

در این مورد، کاربر باید بداند که کجا منابع قرار گرفته است و همچنین چگونه می توان نام و پسوند فایل را بخواند. با URN، کاربر فقط باید نام یک منبع را بداند. یک یا چند سازمان احتمالا قادر خواهند بود نزدیکترین نسخه منابع را پیدا کنند و کاربر از درک اینکه در آن منابع قرار گرفته یا انتقال یافته است، آزاد شده است.

هر URN و URL هر نوع مفهومی به نام (Uniform Resource Identifier (URI می باشد. یک URN با یک مفهوم دیگر به نام                   (Uniform Resource Characteristics ( URC مرتبط است که اطلاعات توصیفی را با URN مرتبط می کند، مانند نویسنده، تاریخ، طول و غیره….

ممکن است نامی را که حاوی یک آدرس است را داشته باشید، در برخی موارد یک URN همچنین ممکن است URL باشد … اما ضروری نیست .

URN هنوز توسط اعضای نیروی کار مهندسی اینترنت (IETF) توسعه یافته است.

تفاوت بین URI، URL و URN

تفاوت بین URI، URL و URN
تفاوت بین URI، URL و URN

پس از شناخت URI، URL و URN، تفاوت بین آنها آسان است. تفاوت اصلی بین URI و URL این است که هر URL یک URI است . به طور مشابه، هر URN یک URI است، اما مخالف آن درست نیست. تفاوت دیگری بین URI و URL این است که URL شامل پروتکل است که کلید بازیابی اطلاعات از هر مکان است. در اینجا چندین تفاوت بین URI، URL و URN  وجود دارد:

1) هر URL و URN URI است زیرا URI مجموعه ای از هردو URL و URN است.

2) URL شامل پروتکل e.g. http: //، ftp: // همراه با مکان برای شناسایی منابع e.g. http://www.blogspot.com/abc.html است

3) ( URN (Uniform Resource Name  روش ساده برای شناسایی یک منبع است. اعداد ISBN بهترین نمونه هایی از URN هستند.

 

منبع : طراحان سایت زنجان

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *